Audi A3 – kwintesencja niemieckiej motoryzacji?

audi

Audi A3 to auto ponadczasowe. Dopracowane praktycznie w każdym elemencie bez względu na rodzaj oraz generację. Inżynierowie z Niemiec projektując tytułowy pojazd stanęli na wysokości zadania. Dzięki ich ciężkiej dziś wszystkie trzy generacje Audi jeżdżą po europejskich i światowych drogach zachwycając swą niezniszczalnością oraz linią stylistyczną. Czy Audi A3 to kwintesencja niemieckiej myśli motoryzacyjnej? Sprawdźmy!

Historia Audi A3

koło

Bawarski koncern rozpoczął produkcję tytułowego modelu w roku 1996. Debiutancka generacja została oznaczona symbolem 8L, zaś pojazdy tej linii na początku były produkowane wyłącznie w wariancie 3-drzwiowym. Dopiero w roku 1999 do oferty dołączyła wersja 5-drzwiowa. Zmierz dekady był zatem podwójnie symboliczny dla producentów z Ingolstadt, ponieważ na początku nowego stulecia dokonano modernizacji zarówno w kwestii układu mechanicznego, jak i designu.
Skoro o układzie silnikowym mowa, nie sposób nie wspomnieć, iż ogromnym walorem oferty stworzonej przez Dirka Van Braeckela był szeroki wybór jednostek silnikowych o różnej mocy – począwszy od 101KM, skończywszy na 224KM, co na owe czasy stanowiło rewolucyjne osiągi w tego rodzaju samochodach. Flagowym modelem ze spektakularnymi osiągami zostało Audi S3, które po dziś stanowi gratkę dla prawdziwych koneserów motoryzacji. Sprzedaż pierwszej generacji okazała się sporym sukcesem – sprzedano około 915tys egzemplarzy. Był to doskonały powód do wykreowania kolejnej – jeszcze bardziej dopracowanej generacji.

Hit czy kicz?

kierownica

Druga generacja tytułowej marki została zaprezentowana w roku 2003. Oznaczono ją symbolem 8P, zaś rewolucję konstruktorską stanowiła nowa płyta podłogowa – PQ35 będąca dziełem inżynierów ze stajni Volkswagena. Zmianie uległ także lifting pojazdu – model nabrał okrągłych kształtów w tylnej części, przód z kolei stał się bardziej zadziorny, co podkreślało sportowe zacięcie następcy pierwszego modelu. Producenci postanowili powtórzyć sukces wariantu S3 oferując stricte sportowo usposobiony model. W międzyczasie stworzono także wersję cabrio. W roku 2008 Audi A3 znów nabrało nowych kształtów – m.in. zwiększyła się osłona chłodnicy, czyli tzw. grill. Druga generacja Audi A3 pośród ekspertów wzbudziła sporo ambiwalentnych odczuć. Jedni twierdzili, iż jest to auto kiczowate, inni zaś dostrzegali konstrukcyjny progres rozumiejąc trop, którym podążali konstruktorzy. Druga generacja osiągnęła zawrotny wynik sprzedaży – z taśm zjechało około 2mln modeli.

Jaka przyszłość?

W roku 2013 rozpoczęto produkcję trzeciej generacji tytułowego modelu. Odmianą w stosunku do generacji poprzedniej był nie tylko innowacyjny wygląd pojazdu, ale także zastosowanie pionierskich rozwiązań technologicznych. Na rok 2020 zaplanowano oficjalne zaprezentowanie kolejnej generacji. Wielu ekspertów uważa, iż tytułowy samochód klasy kompaktowej od Audi stanowi kwintesencję niemieckiej myśli konstruktorskiej. Świadczy o tym bezawaryjność, osiągi oraz niezniszczalność poszczególnych generacji. Więcej części samochodowych do audi w sklepie https://www.centercar.pl/partscatalogue/.

Polecam także: https://comparic.pl/kurs-rubla-rosyjskiego-rubpln-notowania-online/