Domowe sposoby na pielęgnację karoserii

car

Lista produktów chemicznych służących szeroko rozumianej pielęgnacji aut wydłuża się z roku na rok. Coraz nowi producenci oferują spektakularne, wręcz rewolucyjne rozwiązania mające na celu kompleksowe zadbanie o stan naszego pojazdu. Nie da się ukryć, że te wszelkiego typu woski, mleczka, pasty i spraye kosztują sporo, zaś ich skuteczność wielokrotnie pozostawia wiele do życzenia. W dzisiejszym artykule zaprezentujemy metody domowe na poprawę wyglądu i kondycji naszego auta. Niektóre ze sposób są wręcz banalne, a ich efektywność zaskoczy nawet najbardziej wybrednych miłośników estetyki motoryzacyjnej. Zapraszamy do lektury!

Odżywka do włosów

Lakier samochodowy narażony jest na działanie nader szkodliwych czynników zewnętrznych oraz potencjalnych urazów mechanicznych. W konsekwencji eksploatacji bardzo szybko traci swój połysk, który przecież był skutkiem kilku godzin spędzonych na woskowaniu po uprzednim pobycie w samochodowej myjni. Połysk ten – nie gorszy, niż przy zastosowaniu specjalistycznego wosku można osiągnąć stosując zwyczajną odżywkę do włosów, która jest obowiązkowym wyposażeniem każdej kobiety. Substancje zawarte w odżywce nabłyszczają nie tylko włosy, ale także lakier samochodowy. Ponadto nałożenie odżywki na karoserię sprawia, że nabierze ona właściwości hydrofobowych – mówiąc wprost – nie będzie przyciągać wody. Pozostaje tylko mieć nadzieję, że nasza ewentualna partnerka nie zdenerwuje się z powodu zmiany obiektu westchnień…

Smugi – jak się ich pozbyć?

Uciążliwe utrapienia dotyczą również smug, które tworzą się na szybach auta. Stara prawda mówi o tym, że niezależnie od czasu, który spędzimy przy kolokwialnym pucowaniu smug nie pozbędziemy się i tak. Produkty oferowane przez poszczególne marki nie przynoszą oczekiwanych skutków, a jeśli już, to trzeba przyznać, że są one krótkotrwałe i zupełnie nie równoważą środków, które na nie przeznaczyliśmy – te nierzadko przekraczają kilkadziesiąt złotych… Ratunkiem w tej sytuacji jest zastosowanie domowego płynu do mycia szyb. Jak go przygotować? Receptura jest banalna – wystarczy zmieszać około 500ml wódki czystej (rzecz jasna najtańszej!), litr wody i dwie łyżki płynu do mycia naczyń. Następnie wszystkie składniki dokładnie zmieszać i do dzieła!

Inna receptura

Choć bardziej ryzykowna mówi nam o zastosowaniu 50ml amoniaku i litra wody. Tego typu mieszanina jest nader skuteczna, ale należy obchodzić się z nią ostrożnie, ponieważ może uszkodzić pozostałe części samochodu. Wiele osób stosuje w celu pozbycie się smug ponadto roztwór sody do pieczenia i płynu do naczyń rozpuszczonych w wodzie. Sposób ten w opinii wielu jest mniej skuteczny niż czysta krajowa. Choć powodów tego rodzaju opinii może być wiele…

Na koniec warto dodać, iż akcesoria stosowane w obu powyższych przypadkach powinny ograniczać się do gąbki do zmywania naczyń oraz miękkiej szmatki (najlepiej z mikrofibry) . Na zakończenie warto użyć także ręcznika papierowego, aby mieć pewność, że nasze działania przyniosły odpowiedni skutek.

Więcej akcesoriów znajdziemy na https://www.centercar.pl/pages/chemia,30-148.aspx.