Fleet manager – bo liczy się ciągły rozwój

passat-zdjecie1

Profesja fleet managera pomimo faktu, iż nie jest zbyt popularna wciąż się rozwija. Na przestrzeni lat rodzime przedsiębiorstwa doskonale zrozumiały jak ważną rolę odgrywa flota samochodowa za którą odpowiedzialny jest właśnie fleet manager. Dziś coraz rzadziej spotkać można sekretarkę, tudzież magazyniera na którym spoczywa odpowiedzialność za kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt aut. Zawód dowódcy floty samochodowej wciąż ewoluuje co napawa dużym optymizmem nie tylko przedsiębiorców, ale także osoby młode, które wiążą z tym fachem swą przyszłość.

Fleet manager – trudne początki.

Jeszcze kilkanaście lat temu profesja fleet managera była zupełnie nieznana, podobnie jak niejasna była rola osoby zarządzającej flotą. Na taki luksus mogły pozwolić sobie wyłącznie światowe marki. Ówczesne możliwości dowódcy floty były mocno ograniczone. Przyczyn należy upatrywać się powolnym rozwoju technologii. Z czasem innowacyjne rozwiązania – zwłaszcza z zakresu informatyki walnie przyczyniły się do zwiększenia możliwości jakie spadły na głowę nie tylko spedytorów, ale także fleet managerów. W ciekawy sposób mówi o tym na łamach portalu Flota Online – specjalista ds. floty w Pepsi-Cola General Bottlers Marek Goszczyński:

„…Taka sama ewolucja dotknęła sposobu zarządzania firmowymi pojazdami. Kiedy zacząłem przed siedmioma laty pracę we flocie, narzędzie IT służyło tylko ewidencjonowaniu faktur i kosztów z dość ograniczonym interfejsem raportowym. Dziś jestem po kilku już zmianach oprogramowania, w trakcie kolejnego (wszystko w ramach jednego dostawcy) i widzę, że dziś fleet manager pewnie nie może istnieć bez profesjonalnego programu do zarządzania pojazdami…” Marek Goszczyński

Czy opieszałości i siermiężności owego fachu należy szukać wyłącznie w braku dostatecznego rozwoju branży IT? Biorąc pod uwagę dzisiejszy stan rzeczy – niekoniecznie.

passat-zdjecie2

Fleet manager współcześnie.

Obecnie pozycja i rola dowódcy floty w dużej mierze ma ścisły związek z usługami outsourcingowymi, każdy zarządzający flotą samochodową powinien też być na bieżąco z sytuacją rynkową. Choć usługi te nadal pozostają w dużej cenie to w przypadku większych przedsiębiorstw w ostatecznym rozrachunku opłaca się z nich korzystać. Wybór odpowiedniej floty i dostosowanie jej do danej usługi to niewątpliwie trudna sztuka wymagająca doboru optymalnej strategii. Właśnie dlatego coraz większa liczba fleet managerów wychodzi poza struktury firmy kreując odpowiednie zaplecze.

Błędem jest upatrywanie się przyczyn dynamicznego rozwoju tytułowej profesji w rosnącej pozycji usług IT. Kolosalne znaczenie w ewolucji zarządców flotą miały lata 90’ i pojawienie się pierwszych kart paliwowych w Polsce. Jak wiemy kropla drąży skałę i właśnie ten niewielki na pozór czynnik wespół z kilkoma innymi walnie przyczynił się do zwiększenia możliwości dowódców flot. Pojawienie się kart paliwowych spowodowało wykreowanie innych form rozliczeń razem z szeroką gamą nowoczesnych narzędzi do kontroli wydatków związanych z paliwem. Eksperci mówią zgodnie – współczesny, dynamiczny kapitalizm wciąż będzie potrzebował profesjonalnych fleet managerów od których będzie się wymagać coraz więcej, a i możliwości ich działań będą proporcjonalnie powiększane.

Polecamy sprawdzić: Rowery górskie w sklepie Mistral