Historia silnika wysokoprężnego, czyli co z tym Dieselem

Choć samochody dostają coraz to nowe napędy i alternatywne rozwiązania silnikowe, to wciąż jednym z najpopularniejszych jest model silnika Diesela. Jest to jednostka napędowa, która stanowi alternatywę dla klasycznego silnika benzynowego, a jednocześnie nie traci nic ze swej magii, jak choćby silnik hybrydowy czy elektryczny. Warto zatem przyjrzeć się jak kształtowała się historia tego silnika, od pierwszej śrubki, aż po dziś.

Kim był Rudolf Diesel

Niemiecki wynalazca, który dał nazwę silnikowi samochodowemu używanemu do dziś, był z wykształcenia inżynierem, najlepszym uczniem profesora Carla Lindego na monachijskiej politechnice. Urodził się jako drugie z trojga dzieci introligatora z Augsburga i właścicielki zakładu wyrobów galanterii skórzanej. Szybko zrobił karierę, najpierw pracował w fabryce silników, aby przenieść się pod skrzydła swojego profesora. Z Lindem tworzył nowoczesne chłodziarki, a po kilku latach został dyrektorem wytwórni lodów. Pierwszy silnik opatentował w 1893, a jego pełne udane uruchomienie miało miejsce w 1897 roku. Jego karierę przerwała nagła śmierć, której okoliczności do dziś nie ustalono. Diesel był przekonany o wyższości swojego silnika nad klasycznym silnikiem spalinowym. W jego zamyśle był on napędzany olejami roślinnymi (przygotował olej arachidowy – z orzeszków). Późniejszy przemysł szybko sobie o jego silniku przypomniał.

Pierwsze koty za płoty dieselowskiego silnika wysokoprężnego

Przedstawiony przez Rudolfa Diesela silnik wysokoprężny był silnikiem mocno zawodnym. W rezultacie minęło wiele lat nim udoskonalono silnik na tyle, by mógł działać powszechnie. W zamyśle Diesela olej napędowy był wtryskiwany do silnika sprężonym powietrzem. Było to trudne do uzyskania i dopiero hydraulicznego systemu wtrysku paliwa
w 1910 roku pozwoliło na wykorzystanie silnika w praktyce. W 1936 roku Mercedes-Benz zaprezentował pierwszy samochód seryjny z silnikiem Diesela, a rok później Junkers zastosował ten patent w samolocie. Przez wiele następnych lat silnik wysokoprężny przechodził spore zmiany. W 1986 roku Fiat zaprezentował pierwszy samochód z wysokoprężnym silnikiem o wtrysku bezpośrednim, a w 2004 roku udział aut napędzanych ulepszonym silnikiem Diesela przekroczył 50% wszystkich samochodów na świecie.

Jak działa współczesny silnik wysokoprężny

Jest to silnik, który nie potrzebuje energii zewnętrznej, gdyż jego ciśnienie maksymalne czynnika jest zdecydowanie wyższe, niż w przypadku silników niskoprężnych. W efekcie następuje samozapłon, który uruchamia maszynerię i wprawia w ruch pojazd. Dostarczane do cylindra powietrze, a gdy tłok osiągnie maksymalne górne martwe położenie następuje wtrysk paliwa, które rozgrzane do temperatury jego zapłonu wybucha tworząc energię potrzebną do działania pojazdu.
Choć silniki Diesela mają wiele wad, są niezwykle szkodliwe dla środowiska, pozostawiają nieprzyjemny zapach i częściej się psują, to są one niezwykle często używane w świecie współczesnej motoryzacji. Choć sam Rudolf Diesel nie przewidział takiego rozwoju własnej konstrukcji, to z pewnością zasłużył, by jego mianem określać ów silnik do dziś.