Które części rowerowe zużywają się najszybciej i kiedy należy je wymieniać?

Tak samo jak w przypadku każdego innego pojazdu, eksploatacja roweru, nawet niezbyt intensywna, wiąże się ze stopniowym zużyciem poszczególnych części, które, prędzej lub później, domagają się wymiany. Które części roweru zużywają się najszybciej, które z nich powinno się regularnie wymieniać i jak rozpoznać, że nadszedł czas na zmianę starej części na nową? Sprawdźmy!

 

Klocki hamulcowe.

Istnieją takie części rowerowe, których nadmierne zużycie może zagrażać bezpieczeństwu rowerzysty. W tej kategorii prym wiodą bez wątpienia klocki hamulcowe. Prędkość zużycia zależy od intensywności eksploatacji, a ta z kolei ma związek z terenem, w jakim się poruszamy. Jazda po terenie pofałdowanym, pełnym podjazdów i zjazdów, bardzo szybko ściera klocki i zmniejsza ich przyczepność, wskutek czego droga hamowania roweru stopniowo się wydłuża. W skrajnym przypadku hamulce mogą całkiem stracić zdolność działania.

Nadmiernie zużyte klocki można łatwo rozpoznać po tym, że hamulce nie działają albo działają słabo. Aby nie dopuścić do tej sytuacji, warto raz na jakiś czas sprawdzić, czy poprzeczne wcięcia w okładzinach klocków są wciąż widoczne. Jeżeli wcięcia są bardzo płytkie lub nie widać ich wcale – czas na wymianę.

 

Napęd: tarcze i łańcuch.

Układ napędowy składa się z przednich tarcz, łańcucha i kasety, i jest zdecydowanie najintensywniej eksploatowanym elementem roweru. Chociaż wszystkie części rowerowe wchodzące składające się na napęd są sporządzane z metalu, to i tak ścierają się bardzo szybko – szybciej niż jakikolwiek inny element roweru. Charakterystycznym objawem zużytego napędu jest „przeskakujący” w czasie jazdy łańcuch, który ześlizguje się po startych zębach. Ponadto, eksploatacja łańcucha prowadzi do rozciągnięcia ogniw, co także powoduje przeskakiwanie.

Zużycie łańcucha można rozpoznać po nadmiernym rozciągnięciu ogniw. Z kolei zużycie tarcz łatwo rozpoznać na pierwszy rzut oka, ponieważ sprawne zęby mają kształt trapezów. Jeśli więc widzimy zamiast trapezów charakterystyczne, trójkątne zęby jak u rekina – czas na wymianę!

 

Opony.

Ostatnim szybko zużywającym się elementem roweru są opony. Zużyte opony mogą sprawiać rowerzystom dużo problemów. Najbardziej oczywistym problemem jest pogorszenie przyczepności w czasie jazdy, szczególnie na zakrętach, ale nie jest to jedyna konsekwencja startych bieżników. Starta opona jest cieńsza, a więc bardziej podatna na przebicie.

W przypadku opon stopień zużycia rozpoznaje się podobnie jak w przypadku opon samochodowych – po stopniu starcia bieżnika. Można przyjąć zasadę, że brak bieżnika dyskwalifikuje oponę z dalszego użytkowania.

 

A co z innymi częściami?

Wszystkie części rowerowe podlegają stopniowemu zużywaniu się, ale stan powyższych warto szczególnie często monitorować i reagować w razie potrzeby wymianą elementów na nowe. Hamulce, opony i napęd mają kluczowe znaczenie dla komfortu i bezpieczeństwa jazdy.

Większość napraw można wykonać samodzielnie, jeśli jednak nie posiadamy odpowiednich narzędzi albo nie wiemy, w jaki sposób zabrać się za wymianę części, wtedy najlepszym rozwiązaniem jest oddać rower w ręce specjalistów z serwisu rowerowego.

 

Współpraca: sklep fox